Váš košík je momentálne prázdny!
Prečo je WordPress najlepší? (nie je, ale mohol by byť)
Redakčný systém wordpress používa 43% všetkých webov celého internetu, tak tvrdí ich stránka. Toto číslo z roka na rok prudko rastie a čoskoro bude každá druhá stránka wordpressová.
Keďže také veľké množstvo používateľov s wordpressom spriahlo svoju digitálnu budúcnosť, wordpress musí byť najlepší, alebo nie? Ktoré jeho vlastnosti ho robia voľbou číslo 1 napriek jeho slabinám?
Ako programátor som sa stretol s viacerými redakčnými systémami. Vo svojej podstate je každý redakčný systém lepší ako statická webstránka napísaná v jazyku html a css. Na to ešte koncom 90tych rokov prišli programátori aj ich klienti, pretože keď na statickej stránke chcete zmeniť obsah, musíte k tomu volať programátora.
Nielen že meniť obsah je pre technického človeka dosť otravné, hodinovka programátora je v inej dimenzii oproti tvorcom obsahu, či copywriterom.
Redakčný systém je webová aplikácia, ktorá má administrátorské rozhranie, ktoré umožňuje spravovať obsah, pridávať články, stránky, upravovať vzhľad stránky bez zásahu programátora.
Prvá wordpressová stránka
Prvú stránku vo wordpresse som vytvoril ešte ako študent okolo roku 2008. Bola to stránka lokálneho spoločenstva mladých evanjelikov na Legionárskej ulici v Bratislave. V tom čase bol WordPress ešte v plienkach a šablóny stránok sa takmer nedali graficky ohýbať. Napriek tomu (alebo možno aj vďaka tomu) som mal svoju prvú stránku zmáknutú za jedinú sobotu.
Už vtedy som tvrdil, že wordpress je redakčný systém budúcnosti a aj nová stránka cirkevného zboru na Legionárskej by mala byť vytvorená práve v ňom. Nakoniec k tomu po 15tich rokoch aj došlo.
Výhodou wordpressu je, že je zadarmo, lebo je to open source, teda „otvorený kód“ a každý ho môže potenciálne využiť, upraviť, rozšíriť ako chce.
Redakčný systém Sitecore
Keď toto moje rozprávanie rýchlo pretočím o pár rokov dopredu, dostávam sa ku redakčnému systému Sitecore. S ktorým som profesionálne pracoval vyše dvoch rokov.
V tom čase okolo roku 2015 bol Sitecore niečo ako ferrari medzi redakčnými systémami. Aj vlastnosťami aj cenovo.
V takzvanom „magickom kvadrante“ podľa Gartnera, spoločnosti, ktorá sa zaoberá porovnávaním produktov v rámci trhu, bol Sitecore striedavo na prvom a druhom mieste v digitálnych redakčných systémoch.
To v čom bol Sitecore na špici bola možnosť nielen tvoriť obsah, ale vytvárať takzvanú digitálnu skúsenosť používateľa na mieru. Systém sa učil kto si ako návštevník a prispôsoboval ti ponuku.
Okrem toho je Sitecore plne flexibilný a škálovateľný po tie najväčšie riešenia a je aj veľmi dobre zabezpečený.
Nemalo by zmysel porovnávať Sitecore s WordPressom.
Sitecore je určený pre veľké riešenia a tomu zodpovedá aj jeho cena a použitie, ktoré nie je pre každého, pretože aj na najmenší web je potrebný programátor.
WordPress je však vynikajúci v oblastiach, na ktoré je určený:
- Malé a stredné organizácie: WordPress je často ideálnou voľbou pre malé a stredné organizácie s obmedzenými zdrojmi a jednoduchými požiadavkami na digitálnu prítomnosť ako sú neziskovky a cirkevné organizácie. Ponúka dostatok funkcií a flexibilných možností, aby neziskovka mohla vytvoriť a udržiavať svoju webovú stránku bez potreby investovať veľké množstvo finančných prostriedkov.
- Obsahové webové stránky a blogy: WordPress je pôvodne navrhnutý ako platforma pre blogovanie, a preto je ideálnym nástrojom na vytváranie a správu obsahovo orientovaných webových stránok a blogov. Jeho jednoduché rozhranie a široký výber pluginov uľahčujú publikovanie a správu obsahu.
- Maloobchodné webové stránky: WordPress ponúka rôzne e-commerce pluginy, ako je WooCommerce, ktoré umožňujú organizáciám vytvárať a spravovať online obchody. Pre menšie maloobchodné podniky môže byť WordPress s príslušnými doplnkami dostatočne schopný spravovať ich e-commerce potreby.
- Jednoduché webové aplikácie: Aj keď WordPress nie je zameraný na vytváranie komplexných webových aplikácií tak, ako je to Sitecore, je stále možné využiť jeho flexibilitu a pluginy na vytvorenie jednoduchších webových aplikácií, ako sú diskusné fóra, rezervačné systémy a podobne.
- Podnikové intranety alebo menšie extranety: Pre menšie organizácie, ktoré potrebujú internú komunikačnú platformu alebo extranet pre komunikáciu so zákazníkmi alebo partnermi, môže byť WordPress prispôsobený na tieto účely a ponúknuť dostatočné riešenie bez potreby investovať do drahšej platformy ako je Sitecore.
Aj keď je WordPress obmedzenejší vo funkcionalite v porovnaní s Sitecore, pre mnohé podniky a organizácie ponúka dostatočné riešenie za konkurencieschopnú cenu. Je dôležité zvážiť potreby a ciele vašej organizácie a vybrať platformu, ktorá najlepšie vyhovuje vašim požiadavkám a rozpočtu.
Čo prinesie budúcnosť pre wordpress?
Fandím WordPressu, pretože jeho sila je v obrovskej komunite tvorcov pluginov. Vzhľadom na silný základ a otvorený prístup WordPressu sa môžeme tešiť na dynamickú budúcnosť tejto platformy. Jeho inovatívny obchodný model, ktorý kombinuje bezplatné jadro s možnosťou rozvoja cez platené pluginy, je atraktívny pre vývojárov z celého sveta.
Predpokladám, že tvorcovia pluginov sa budú inšpirovať z funkcionalít a schopností prémiových redakčných systémov, ako je Sitecore, a začnú dodávať do WordPressu čoraz sofistikovanejšie funkcie. Tento trend by mohol viesť k tomu, že WordPress sa postupne stane ešte viac komplexnou a konkurencieschopnou platformou, ktorá bude schopná konkurovať aj na trhu s premiovými CMS riešeniami.
S touto perspektívou môžeme s istotou očakávať, že WordPress bude aj naďalej hráčom s významným vplyvom v digitálnom priestore a bude pokračovať vo svojom raste a rozvoji ako jedno z vedúcich riešení pre správu obsahu na internete.
Špecializujem sa na tvorbu webstránok pre neziskovky a cirkevné organizácie. Pomáham maximalizovať pridanú hodnotu webu a s mojou kontinuálnou starostlivosťou o váš web budete môcť pokojne spávať. Viac o mne si môžete prečítať v mojom príbehu.